Znalezienie wykwalifikowanych pracowników bywa nie lada wyzwaniem. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, gdy są oni potrzebni nie na stałe zatrudnienie, a jedynie na sezon lub do konkretnego projektu. W takich przypadkach doskonałą opcją okazuje się leasing pracowniczy. Czym on jest? Jakie ma wady i zalety? O tym więcej opowiadamy poniżej. Zachęcamy do lektury artykułu!
Czym jest leasing pracowniczy?
Aby zrozumieć to zjawisko, przyda się najpierw definicja. Otóż leasing pracowniczy to rodzaj usługi, na podstawie której zawiera się współpracę z agencją wspierającą firmy w odnajdywaniu pracowników o określonych kompetencjach. Na jej podstawie więc przedsiębiorstwo może błyskawicznie, bez poświęcania czasu i energii na często długą rekrutację, pozyskać kompetentnych specjalistów o konkretnych umiejętnościach i wiedzy. W umowie określany jest m.in.:
-
czas, na jaki zostaje ona podpisana,
-
płace dla zatrudnionych,
-
rodzaj wykonywanej pracy,
-
warunki rezygnacji z usługi.
W myśl polskiego prawa to rodzaj wynajmu pracowników przez udzielenie im przez ich pracodawcę bezpłatnego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy (art. 174 Kodeksu pracy).
Kiedy warto sięgnąć po leasing pracowników?
Istnieje szereg przesłanek, by skorzystać z takiej opcji. Kiedy najbardziej skorzysta się z leasingu pracowniczego? Warto rozważyć taką usługę, gdy np. potrzeba „na wczoraj” zdolnych rąk do pracy. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku zadań wykonywanych sezonowo lub w przypadku, gdy zawarto kontrakt na realizację dużego projektu.
Z leasingu pracowniczego warto skorzystać także wtedy, gdy nagle utraciło się pracowników. Zwykle w tym przypadku chodzi o osoby zastępujące np. zatrudnionych na stałe specjalistów, którzy aktualnie są na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Usługa ta bywa nieoceniona także wtedy, gdy potrzebny jest profesjonalista o nietypowych kwalifikacjach.
Jakie branże mogą skorzystać na leasingu pracowniczym?
Można wymienić szereg gałęzi gospodarki, dla których rozwiązanie to stanowi doskonałą opcję. Wskazuje się, że leasing pracowniczy jest atrakcyjny np. dla budownictwa, szczególnie dla firm uczestniczących w dużych, infrastrukturalnych projektach. Również branże o charakterze sezonowym mocno skorzystają na „wynajmie” pracowników, w tym np.:
-
rolnictwo,
-
turystyka,
-
logistyka.
Wady i zalety leasingu pracowniczego
Pora powiedzieć o plusach i minusach tej usługi. Jakie więc wady i zalety ma leasing pracowniczy? Największym jego atutem jest elastyczność zatrudnienia. Pracownicy zapewniani są niemal natychmiast po zawarciu umowy, a np. po realizacji projektu, wygasa ona, w tym także stosunki między zleceniobiorcą a zleceniodawcą.
Innym plusem jest optymalizacja kosztów związanych z rekrutacją. Pozyskanie kompetentnych pracowników spada na agencje pośrednictwa, wynajdujące najlepszych kandydatów na dane stanowiska. Co więcej – mogą dostarczyć ich w nawet bardzo dużej liczbie w krótkim czasie. Dodatkowo wiele firm oferujących leasing pracowniczy działa w systemie „Try&hire”, umożliwiającym przetestowanie kompetencji tych osób.
Jakie są natomiast wady? Warto wiedzieć, że pracownicy pozyskani w ten sposób nie stanowią zgranych zespołów, a jednostki o konkretnych kompetencjach. Za minus postrzega się też występującą czasem częstą rotację. Wiele zależy jednak od samej agencji.
Skorzystaj z wsparcia specjalistów od outsourcingu pracowników!
Jeśli chcesz mieć pewność, że sięgasz po wykwalifikowanych fachowców, których wynajmiesz na przejrzystych i atrakcyjnych warunkach – zachęcamy do współpracy z naszą firmą. Oferujemy leasing pracowniczy na najwyższym poziomie, dopasowując ofertę do indywidualnych potrzeb klienta. Chętnie odpowiemy też na pytania i wątpliwości związane z prezentowanymi propozycjami. By dowiedzieć się o nich więcej – zapraszamy do kontaktu.